Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

AKÇAKOCA

Akçakoca ilçesi , ilimizdeki başlıca kestane balı üretim bölgelerinden birisidir.

 

Jeolojik Durum
Dere vadi tabanları alivüyon, yamaçların büyük bölümü silis formasyonu, tepelerin üst kısımlarında ise 3 jeolojik döneme ait kumlu, çakıllı tabakalar bulunmaktadır. Dağlar, deniz kıyısına paralel uzanır. Kıyılar girintili çıkıntılı değildir. Kıyılarda yüksek ve dik falezler görülür. Sahildeki kayalar su tarafından aşındırılarak yalıyarlar meydana gelmiştir. Çevre şist ve kristalin şistlerle kapılıdır. Doğu ve güneyde Paleozoik devre ve Tersiyer arazilerden ibarettir. Kalker ve kayaların erime ve aşınmasıyla irili ufaklı mağaralar meydana gelmiştir.

Bitki Örtüsü
Orman alanı 2077. hektardır. Çoğu bozuk koru ormanıdır. Ormanlarda %43 kayın, %0.8 Gürgen, %0.1 Kestane, %6 Meşe, %1 Kavak, %0.25 Ihlamur, %0,4 Çınar ağaçları bulunur. Topraklar erozyona maruzdur.

İKLİM ÖZELLİKLERİ
Ilıman deniz ikliminin hakim olduğu ilçe, iklim bakımından Karadeniz ve Marmara Bölgesi arasında geçiş özelliği göstermektedir.
Sıcaklık
Genellikle Batı Karadeniz iklimi etkisi altındadır. Türkiye’nin sıcaklık bakımından en ılıman bölgesindedir. Yıllık ortalama sıcaklık 13,6 derecedir.
En düşük sıcaklıklara Aralık ve Mart ayları arasında rastlanır. Bilgede şiddetli donmalara rastlanmaz.
Rüzgar
Akçakoca’da hakim rüzgar kış aylarında lodos, Mayıs-Haziran aylarında karayel, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında poyraz olup, Temmuz-Ağustos aylarında rüzgar hızları diğer aylara oranla daha azdır.
Güneşlilik
Gökyüzünün güneşlilik oranı yüzde olarak değişmektedir. 1990 yılı meteoroloji istatistiklerine göre; Temmuz %55, Ağustos %62, Eylül %51 oranında gökyüzü güneşle geçmiştir. Bu oran Aralık ayında %15’e düşmektedir.
Yağış
Her mevsimde yağışlı bir iklim görülür. Yağışlar genellikle sonbaharda, hatta kış aylarında diğer mevsimlere göre daha fazla düşer. Akçakoca’da en fazla yağış alan aylar; Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarıdır. Bu aylarda çoğunluk kar ve karla karışık yağmur yağar. Kar uzun süre kalmaz. Ilık rüzgarın etkisiyle erir. Yağışların %60’ı bu aylara rastlar.